Co je pylová alergie
Alergie představuje obecně přehnanou reakci organismu na běžné neškodné látky, které ale tělo vyhodnotí jako hrozbu. Pylová zrnka, kterých si normálně organismus příliš nevšímá, se tak najednou stávají nepřítelem číslo jedna. Tělo proto spustí řadu obranných procesů, které jindy využívá k likvidaci choroboplodných zárodků.
Nejčastějšími vnějšími alergeny přitom nejsou rozkvetlé květiny, ale pyly dřevin, trav a plevelů. Tzv. pylová sezóna trvá zhruba 10 měsíců, nejčastěji od března do září. Rozdělit ji můžeme na 3 období: jarní, kdy se potýkáme s pyly dřevin (stromů a keřů); letní, v němž nás trápí zejména pyly trav a obilovin; a nakonec období podzimní, kdy se daří pylům plevelů. Proto také alergii na pyl říkáme sezónní alergie.
Zajímavostí je, že mezi sezónní alergeny patří i spory plísní, které se navzdory všeobecnému přesvědčení vyskytují nejen v interiérech, ale od začátku jara do konce léta i venku. Spory plísní se ve vzduchu objevují především po dešti nebo při bouřkách.
Jak se projevuje alergie na pyl
Pylová alergie patří mezi tzv. inhalační alergie, protože pyly se do lidského těla dostávají skrze dýchací cesty. Její příznaky však mohou postihnout celé tělo a neomezují se pouze na kýchání, rýmu či svědění nosu. Objevit se mohou i oteklá oční víčka, oči slzí a svědí. V tom případě se může jednat o alergický zánět spojivek. Mohou se objevit i další příznaky, například celkový pocit oslabení, bolesti hlavy, únava, kašel, dušnost či poruchy spánku.
Jednotlivé příznaky samozřejmě nemusí souviset pouze s alergií, a tak je vhodné v případě pochybností navštívit lékaře, který vám pomůže také lépe určit alergeny, na které vaše tělo reaguje.
Jak bojovat s alergií na pyl
Kromě léků na alergii se zaměřte také na taková opatření, která vám pomohou pylovou sezonu zvládnout lépe.
Využívejte pylovou předpověď – Nebojte se podle pylové předpovědi plánovat své venkovní aktivity. Při vysoké pylové koncentraci se vyhněte pohybovým aktivitám v přírodě, děti nechte hrát raději uvnitř.
Nepouštějte pyl do bytu – Udržujte okna zavřená. Pro větrání si počkejte na čas, kdy je koncentrace pylu v ovzduší nejnižší, což je v noci, přibližně mezi 23:00 a 4:00. Po návratu z venku si pokaždé omyjte nejen ruce, ale také obličej. Oblečení a obuv z venku si doma převlékněte a případně rovnou i přeperte. Také si každý večer dopřejte sprchu a nezapomeňte si opláchnout i vlasy. V těch se totiž pylová zrnka ráda drží.
Používejte sluneční brýle a pokrývku hlavy – Částečně vás ochrání před pyly poletujícími v ovzduší. Použít můžete i respirátor či jinou ochranu nosu a úst.
Důkladně uklízejte – Povrchy v domácnosti otírejte vlhkým hadříkem, pro vysávání zvolte vysavač s HEPA filtrem. Vyprané prádlo nenechávejte v pylové sezóně sušit venku.
Sledujte vlhkost a počasí – Pylová zrnka se intenzivně šíří zejména v suchém a větrném počasí. Pokud sprchne, zrnka nasáklá vodou se naopak tolik šířit nemohou, a tak se alergikům doslova lépe dýchá.
Jste si už jistější, jak si poradit s pylovou alergií? Sledujte náš blog pro další inspiraci.